Hírek : A védő Reading-mezt kapott. |
A védő Reading-mezt kapott.
2006.08.30. 14:12
Immár három magyar futballistát foglalkoztatnak az angol Premiership klubjai: a Tottenham Hotspurben Fülöp Márton, Watfordban Priskin Tamás tagja a kiválasztottaknak. Kedd este kilenc óra óta a Reading keretében is szerepel egy magyar labdarúgó neve: Máté Péter, a DVSC-TEVA védője egy plusz három évre az elitliga abszolút újoncához szerződött.
Amennyiben pontosak az információink, a Premier League 12. helyén álló Reading valaha volt legdrágább futballistája lehet a magyar bajnok DVSC-TEVA-tól szerződtetett Máté Péter. A 22 éves utánpótlás-válogatott belső védő vételára 1.150 millió font (470 millió forint), amit az albioni egylet abban az esetben utal át az utolsó pennyig a megadott bankszámlaszámra, ha egy év múlva végleg meg kívánja vásárolni a kedd este egy plusz három éves szerződést szignáló bekket. A törzsszurkolók zöme már ismeri a magyar futballistát, mivel a papírok aláírása egybeesett a Reading és az Aston Villa tartalékcsapatának összecsapásával, így a szpíker a szünetben nagyjából hatezer helyi fanatikus jelenlétében kiabálhatta bele a kisvárosi éjszakába – s mutathatta aztán be – a klub legfrissebb átigazolási ügyletének lezárulását.
„Boldog vagyok, hogy valóra vált az álmom, hiszen az volt a célom, hogy egyszer Angliában futballozhassak – hadarta a telefonba Máté Péter. – Olyan ez a szerződés, mint egy tökéletes becsúszás: a megfelelő ütemben jött. Tapasztalatból mondom, hogy ebben a korban, amelyben én is vagyok, nem behozhatatlan egy magyar labdarúgó lemaradása az európai élvonalhoz képest. Felfogtam, hogy itt folytatom a pályafutásomat, de magát az élményt még fel kell dolgoznom. Nem, nem azért hitetlenkedek, mert a szerződés nekem szóló példányát még nem tartom a kezemben… Beszélek valamelyest angolul, de azért a nyelvismeretet illetően is lesz mit tanulnom. Egyelőre keveset tudok új klubomról, bár néhány név ismerősen csengett a játékoskeretből. Bízom magamban, abban, hogy egy év múlva csupán formaság lesz az újabb megegyezés aláírása.”
A futballista menedzsere, Filipovics Vladan társaságában kedd reggel repült Angliába, s a tervek szerint ma tér vissza – nagyjából az összepakolás végett – Debrecenbe.
„Az angolok az FTC elleni tavaszi bajnokin látták először Pétert, azon a találkozón gólt is szerzett, nagyon jó benyomást tett a klub képviselőjére – árult el néhány kulisszatitkot Filipovics Vladan. – Hétfőn dőlt el, hogy utazhatunk, kedden pedig meg is egyeztünk, azaz pörögtek az események, igaz, sürgetett az idő is, hiszen az európai átigazolási piac csütörtök éjfélkor bezár. Hogy újabb magyar futballista igazolt az angol élvonalba, azt bizonyítja, igenis vannak tehetségei a magyar labdarúgásnak.”
Az alapállásban az angol harmadik és negyedik vonalban őshonos, napjainkban viszont a Premier League levegőjét kóstolgató abszolút újonc, a Reading legújabbkori sikertörténete bizonyos John Robert Madejski (született: Robert John Hurst – a futballban éppen ez sem rossz név…) színre lépéséhez kötődik. Az idővel mostohaapjának, egy második világháborús lengyel repülőtisztnek a nevét felvevő, a hotelbizniszben, illetve a lap- és könyvkiadásban „utazó” üzletembert a Sunday Times a 200 legbefolyásosabb brit között emlegette 2005-ös „gazdaglistáján”.
1990-ben még nem volt tagja az elitklubnak, ám ahhoz elegendő kékhasú pihent a bankszámláján, hogy az az idő tájt a Division 3-ben porosodó klubot szőröstül-bőröstül felvásárolja s egyben elnöke legyen.
Bizarr humorérzékre és heveny megalomániára vall, hogy az 1998-ban potom 25 millió, nagyrészt az ő zsebéből előguruló fontból felhúzott új futballarénát a saját nevére keresztelte (keresztelték). A Brit Birodalom Tisztje cím büszke tulajdonosa, a politikai közéletben is aktív (a konzervatív torykat támogatja), két gyermeket nevelő agglegény a különböző művészeti ágak mellett kedvenc játékszerét, a Readinget is ellátta némi apanázzsal a futballtörténeti jelentőségű idényt megelőzően. A három forduló után egy győzelemmel és két vereséggel a 12. helyen álló klub menedzsere, Steve Coppell (1982-es angol vb-veterán) azonban csupán öt játékosra áldozott pénzt – a legtöbbet, egymillió fontot (409 millió forintot) a nyári németországi seregszemlén fellépő dél-koreai Szeol Ki Hjonra.
|